מהי צוואה?

מהי צוואה?

צוואה היא אחת הדרכים החכמות והיעילות להבטיח, שאחרי מותנו עיזבוננו יגיע אל מי שאנחנו בוחרים בו, ולא אל ברירת המחדל אותה קובע החוק, ולמנוע מקרובינו ואהובינו לריב על השלל שהותרנו ולהיקלע לסכסוכים. בשל כך, החשיבות של עריכת צוואות אצל עורך דין היא גדולה מאד.

חוק הירושה

חוק הירושה הוא חוק שתקף בכל מצב של היעדר צוואה, והוא קובע את חלוקת העיזבון בצורה מסוימת וקבועה בין השארים של הנפטר. מי שמעוניין לחלק את רכושו לאחר מותו בצורה שונה מזו הקבועה בחוק, הוא מי שמבקש לכתוב צוואה ולהעניק לה תוקף חוקי אצל עורך דין. בעזרת צוואה יכול אדם להבטיח לעצמו שקט נפשי, כי הרכוש שצבר במהלך חייו בעבודה קשה יעבור אל הידיים הנכונות מבחינתו.

במידה וקיימת צוואה עבור אדם שנפטר, הרי שהחוק מגדיר צוואות כמסמכים משפטיים בעלי תוקף מחייב, שיש לקיימם, ולהעדיפם על פני יסודות החוק. לדוגמא, אנשים רבים כותבים צוואות בהן הם מצווים את נכסיהם לאישה שלהם, ומבקשים שרק לאחר מותה יחולק רכושם גם לילדים, על מנת לא להותיר את הנשים לחסדי הילדים.

על צוואות ומטרותיהן

הסיבות לכתיבת צוואה הן רבות: בעזרת צוואות ניתן להסדיר בצורה חוקית את החלוקה של הרכוש אותו צברנו במהלך חיינו, ולמנוע מצב שבו החוק קובע בשבילנו בנושא. למעשה, צוואות נועדו להסדיר עבורנו בצורה חוקית את התכנון הכלכלי שלנו, ובהתאם למצב היחסים שלנו עם הקרובים שלנו.

צוואה יכול לכתוב כל מי שהוא בריא בנפשו, ועבר את גיל 18. ניתן לכתוב צוואות בנוכחותם של עדים, בכתב היד, בפני רשות כלשהי או בעל פה, כאשר לכל אחת מהדרכים ישנן הגדרות ונסיבות שונות.

רצוי לכתוב צוואות בנוכחותו של עורך דין, הן על מנת להעניק להן את התוקף החוקי, והן על מנת לוודא שהן כתובות בצורה שלמה ומלאה. בנוסף, כתיבת צוואה בידי עורך דין היא דרך טובה להימנע מתשלומי מיסים מיותרים המוטלים על היורשים, וממצבים שבהם צוואה נחשבת לפסולה. עורך דין הוא מי שיכול לערוך צוואה בצורה שתואמת את הכללים שמגדיר החוק.

ייעוץ משפטי אישי 24/7

ליצירת קשר עם משרד עו"ד וקנין דילוג לתוכן