כונס נכסים

כל מה שצריך לדעת על כונס נכסים דירות ועל כונס נכסים רכב

כונס נכסים רכב או כונס נכסים דירות הוא כונס נכסים, הממונה בהליך של הוצאה לפועל, והוא מי שאחראי על תפיסת ומכירת הנכסים של אדם חייב בתיק הוצאה לפועל, הפועל בהתאם להוראות של ראש הוצאה לפועל. מהו תחום פעילותו, ומה הוא כונס – לקרוא ולשמור…

כונס נכסים ותפקידיו

כונס נכסים רכב או כונס נכסים דירות מקבל את המינוי שלו מראש הוצאה לפועל, והוא צריך לפעול על מנת לתפוס את הרכב או את הדירה מידיו של חייב בעל תיק הוצאה לפועל שניתנה ההוראה כנגדו. על כונס נכסים דירות ישנן הגבלות שונות מאשר על כונס נכסים רכב, הן בשל טבעם השונה של הנכסים הללו, והן בשל הגדרת החוק של הוצאה לפועל במדינה.

כונס נכסים רכב, אשר קיבל הוראה לכנס את רכבו של חייב, מתחיל בתהליך איתור הרכב, לאחר מכן הוא תופס אותו, גורר אותו למחסני הוצאה לפועל המאחסנים מכוניות תפוסות, או למגרש מכוניות מטעם הוצאה לפועל המתאים למכוניות כנוסות.

כונס נכסים דירות פועל בדרך מעט שונה. תפקידו של כונס נכסים דירות הוא לתפוס חזקות בנכסים, באישורו של ראש הוצאה לפועל ואם ישנו צורך בכך, הוא זה שנוקט בהליכים של פינוי יושבי הנכס מהדירה.

מה קורה עם הנכסים לאחר הכינוס?

לאחר שביצע כונס נכסים דירות או כונס נכסים רכב את פעולתו, מפורסם הנכס במדיה השונה, המנוסחת בדרך קבועה על פי הוצאה לפועל כמכרז או כמכירה פומבית, ובהתאם להוראות ולתנאים שקבעה הוצאה לפועל בנושא. מי שמעוניין לרכוש נכסים מכונס נכסים צריך להפקיד על פי רוב עירבון בערך של עשרה אחוזים מההצעה שלו, בתשלום מזומן או באמצעות ערבות בנקאית. המכירה נקבעת לתאריך מסויים, וההצעה הגבוהה ביותר שמתקבלת אצל ראש הוצאה לפועל היא הזוכה.

החייב שנכסו נכנס, זכאי להזדמנות אחרונה לפדות את הנכס ולהשיבו אליו בסכום שווה או גדול יותר מההצעה הגבוהה ביותר, ובמידה והוא ויתר על ההזדמנות, או שאין ביכולתו לעמוד בתשלומים, הנכס נמכר.

ייעוץ משפטי אישי 24/7

ליצירת קשר עם משרד עו"ד וקנין דילוג לתוכן